Aktualności
Bolonia 29.10 - 04.11.2017 r.
W ramach programu Erasmus+ w dniach 29.10-4.11.2017 r. odbyło się szkolenie pt. „Wdrażanie edukacji nieformalnej w szkołach i organizacjach edukacji dorosłych”, które miało miejsce w Bolonii. To pięknie położone miasto w regionie Emilia-Romagna na północy Włoch jest siedzibą najstarszego na świecie uniwersytetu cywilizacji łacińskiej, założonego w 1088 roku. Studia odbywał tu m. in. Mikołaj Kopernik. Do dziś Uniwersytet Boloński przyciąga studentów z całego świata.
We wspomnianym szkoleniu wzięła udział członkini Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Emilia Fok oraz lektorka języka angielskiego w PUTW Agnieszka Andrzejewska. Uczestnicy kursu zapoznawali się z nieformalnymi technikami edukacji, które warto stosować nie tylko w pracy z dziećmi i młodzieżą, ale również z dorosłymi. Słuchano wykładów teoretycznych, a następnie wypróbowywano dane metody w praktyce.
Uczestnicy szkolenia pochodzili z Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Polski, Finlandii, Grecji, Niemiec, Bułgarii i Chorwacji. 30.10 wszyscy wzięli udział w debacie typu oksfordzkiego na temat zalet i wad Unii Europejskiej, która odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta Bolonii.
Po zajęciach zwiedzano miasto, a zwłaszcza jego najciekawsze miejsca: dwie zachowane średniowieczne wieże (na szczyt jednej z nich prowadzi 498 schodów, a z góry roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama miasta), malownicze zaułki, bardzo liczne w Bolonii podcienia i portyki, oraz oczywiście uniwersytet – bibliotekę z nieprzebranymi zbiorami starodruków, czy Teatro Anatomico – miejsce, gdzie odbywały się pierwsze publiczne sekcje zwłok, w których mogli uczestniczyć ówcześni studenci, i nie tylko.
Wycieczka do Odrzykonia - 10.10.2017 r.
W tym roku słuchacze Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili uroczystość inauguracyjną roku 2017/2018 kontynuować w nietypowy jak do tej pory sposób .Liczna grupa 10 października br. wyruszyła w kierunku malowniczego Pogórza Dynowskiego gdzie na skalistym wzgórzu w miejscowości Odrzykoń - Kamieniec, na wysokości
452 m npm znajdują się ruiny gotyckiego rycerskiego zamczyska. Liczne legendy krążące na temat zamku, piękna panorama Pogórza przyciągają turystów . W czasach swej świetności Zamek podzielony był na dwie części a granica dzieląca posiadłość stała się tematem sporu między dwoma szlachcicami: Skotnickim i Firlejem , sporu trwającego
blisko 30 lat . Nasz wielki komediopisarz Aleksander Fredro właśnie tam umiejscowił akcję jednej z najsłynniejszych komedii - "Zemsta". Jak pamiętamy rolę szlachciców zastąpili bohaterowie komedii: Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz, a spór o mur graniczny podobnie jak w rzeczywistości rozwikłała miłość zakończona małżeństwem zwaśnionych stron - Klary i Wacława.
Wyjeżdżaliśmy w piękną, słoneczną pogodę, podziwiając lasy mieniące się wszystkimi kolorami jesieni a słynne skaliste Prządki posłużyły za tło do licznych zdjęć jakie robiliśmy. Jak to jesienią bywa pojawił się deszcz, nie przeszkadzało nam to, by zwiedzać ruiny zamczyska i małego muzeum gdzie zgromadzono przedmioty tak charakterystyczne dla epoki średniowiecza jak dyby czy Madejowe łoże.
W Kopytowej gospodarze Muzeum Szlachectwa oprowadzali nas po obiekcie przekazując ciekawe informacje i przygotowali dla nas pieczoną kiełbasę. Zadowoleni i pełni miłych wrażeń około godziny 19.00 wróciliśmy do domu .
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 - 03.10.2017 r.
W dniu 3 października 2017 roku odbyła się uroczystość inaugurująca kolejny rok zajęć w PUTW. W Sali Narad Starostwa Powiatowego w Przemyślu licznie zgromadzeni Słuchacze Stowarzyszenia i zaproszeni goście wysłuchali wykładu inauguracyjnego wygłoszonego przez Panią Annę Renner zatytułowanego: "Teatr Miejski we Lwowie, rok 1901, wydarzenia
artystyczne, premiery i skandale".
Prezes PUTW z wielką życzliwością powitała przede wszystkim nowych słuchaczy życząc im, by znaleźli w Przemyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku przyjaciół i by w swym postanowieniu wytrwali. Zebranym został przedstawiony program zajęć PUTW na rok 2017/2018, który w zdecydowanej większości bazuje na latach ubiegłych ponieważ spełnia
życzenia słuchaczy zaspakajając ich oczekiwania i zainteresowania. Nowością w bieżącym roku jest bezpłatna nauka obsługi komputera. Wzorem lat ubiegłych skorzystać będzie można z nauki języka angielskiego i niemieckiego, zajęć ruchowych takich jak: gimnastyka rehabilitacyjna, Joga, zajęć tanecznych. Ponadto w kole plastycznym będzie można realizować swoje pasje i upodobania.
Prezes Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zakończenie uroczystości życzyła zebranym, by spędzony wspólnie czas stał się nauką czegoś nowego, by na swojej drodze spotkali wartościowych ludzi, a kontakty z nimi pozostawiły dobry, niezapomniany ślad.
Teneryfa 24-30.09.2017 r.
W ramach projektu Erasmus plus odbył się kolejny wyjazd edukacyjny, który związany był ze szkoleniem na temat "Learn how to create an e-learning platform and a website in one week". Kurs miał miejsce Puerto de la Cruz, pięknym portowym kurorcie położonym w północnej części Teneryfy. Międzynarodową grupę szkoleniową tworzyli uczestnicy z Polski, Niemiec, Słowenii, Islandii, Finlandii i Litwy, natomiast organizatorem szkolenia był Instytut na rzecz Szkolenia, Zatrudnienia i Mobilności z Bolonii. Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentował Pan Zbigniew Hamielec, który od kilku lat prowadzi zajęcia komputerowe dla naszych słuchaczy.
Program zajęć obejmował m.in. zagadnienia związane z wykorzystaniem internetowych platform edukacyjnych do prowadzenia zdalnego nauczania. Duża część czasu została poświęcona na omówienie darmowych aplikacji pomocnych do opracowania interaktywnych materiałów edukacyjnych. Zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy sposób, z wykorzystaniem metod pracy grupowej, dyskusji okrągłego stołu, burzy mózgów, metody metaplanu, itp. Skutkowało to dużą atrakcyjnością ćwiczeń, powodowało wzmożoną aktywność uczestników, ułatwiało komunikację w tej międzynarodowej grupie.
Wyjazd edukacyjny okazał się bardzo owocny przede wszystkim ze względu na nawiązane kontakty z innymi uczestnikami szkolenia, co powinno się przełożyć na nawiązanie współpracy międzynarodowej. Bardzo ważna była też możliwość wymiany doświadczeń w zakresie wykorzystania edukacyjnych platform internetowych oraz metod ich stosowania na różnych etapach nauczania.
Portugalia 4 - 8. 09. 2017 r.
Projekt „Europejska edukacja seniorów potrzebą chwili Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” ERASMUS+ w trakcie realizacji
Od kilku miesięcy trwa europejska edukacja seniorów w ramach programu ERASMUS+. Realizowane są kolejno wyjazdy członków Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zagraniczne kursy szkoleniowe.
Pierwszy wyjazd szkoleniowy odbył się w dniach 4-8 września 2017 r. w Portugalii w Almadzie, położonej nad rzeką Tag południowej części Lisbony. Tematyka kursu pt. ”ICT and free Web Tools in Education: Another way to Teach and to Learn” dotyczyła możliwości wykorzystywania przez osoby dorosłe technik informatyczno -komunikacyjnych dla celów edukacyjnych. W kursie organizowanym przez Escola Secundaria Emidio Navarro w Almadzie i Centrum Edukacyjne Eagle Institution w Azeitao brały udział łącznie 22 osoby, przedstawiciele środowisk edukacyjnych z Portugalii, Bułgarii, Rumunii, Szwecji, Cypru i Polski, w tym 2 koleżanki z Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zajęcia w prowadzone były w języku angielskim, w sposób bardzo atrakcyjny, angażujący do dużej aktywności wszystkich słuchaczy. Były to prezentacje multimedialne, prace warsztatowe w międzynarodowych grupach oraz wizyty studyjne w różnych instytucjach. Uczestnicy mieli możliwość m.in. poznania i pogłębienia znajomości wielu przydatnych dla uczenia się i nauczania bezpłatnych narzędzi internetowych i wykorzystywania różnych aplikacji telefonów komórkowych. Nauczyli się również technik fotograficznych i filmowania. Podczas pracy w grupach uczestnicy samodzielnie kręcili krótkie filmy o tematyce kursu.
Oprócz zajęć merytorycznych, organizatorzy kursu zapewnili uczestnikom również możliwość zwiedzenia kilku atrakcji turystycznych Portugalii, m.in. zabytkowej części stolicy Portugalii Lizbony, podziwiania najdłuższego w Europie mostu im.Vasco da Gama o długości ponad 12 km na rzece Tag oraz figury Chrystusa Króla na 100 metrowym postumencie (jest to taka sama figura jak ta słynna w Rio de Janeiro w Brazylii).
Wyjazd szkoleniowy do Portugalii był wspaniałą okazją do nabycia nowej wiedzy o technologiach informatyczno-komunikacyjnych i pogłębienia komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Jednak najcenniejszą wartością edukacji w międzynarodowym gronie było poznanie wielu wspaniałych ludzi z 6 krajów europejskich, wymiana doświadczeń, wspólna praca podczas warsztatów i wspólne spędzanie czasu po zajęciach. Nawiązanie kontaktów z tymi osobami może zaowocować przyszłą współpracą międzynarodową Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Projekt pt. „Europejska edukacja seniorów potrzebą chwili Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” ERASMUS+
Projekt został złożony do Narodowej Agencji Programu ERASMUS+ w lutym 2017 r. do Akcji KA1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Edukacja Dorosłych. Projekt został zaakceptowany do realizacji, uzyskując wysoką ocenę jego jakości (80 punktów na 100 możliwych) i zajmując 6 miejsce na liście projektów z całego kraju. Daje to duży powód do radości, ale też zobowiązuje do jak najlepszej realizacji projektu.
Program ERASMUS+ to europejski program edukacyjny, wspierający różne formy edukacji nieformalnej. Adresowany jest zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych, w tym także seniorów. Program stanowi kontynuację działającego od 1987 r. programu Erasmus, który był pierwotnie przeznaczony tylko dla uczelni i studentów. Obecny program ERASMUS+ od 2014 r. łączy w sobie kilka różnych programów edukacyjnych (m.in. Programu „Uczenie się przez całe życie”), które funkcjonowały w latach 2007-2013.
Projekt pt. „Europejska edukacja seniorów potrzebą chwili Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” rozpoczął się z dniem 1 czerwca 2017 r. i będzie realizowany przez 18 miesięcy, tj. do 30 listopada 2018 roku.
Ogólny zakres Projektu to umożliwienie seniorom, członkom Stowarzyszenia PUTW i jego kadrze edukacyjnej nabycia wiedzy i kompetencji w wymiarze europejskim, poprzez udział w zagranicznych kursach i szkoleniach. Tematyka kursów została wybrana na podstawie potrzeb szkoleniowych Stowarzyszenia, zdiagnozowanych w Europejskim Planie Rozwoju organizacji. Najważniejsze z tych potrzeb to poznanie innowacyjnych metod edukacyjnych, pogłębienie kompetencji informatyczno-cyfrowych wśród członków PUTW, lepsze poznanie Programu ERASMUS+ i możliwości korzystania z niego w celach edukacyjnych przez osoby dorosłe, poznanie umiejętności zarządzania projektami europejskimi, a przede wszystkim pogłębienie znajomości języków obcych i nawiązanie kontaktów międzynarodowych i wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z organizatorami i uczestnikami kursów z innych krajów.
W ramach projektu zaplanowano 8 wyjazdów edukacyjnych, w których może uczestniczyć łącznie 12 osób. Kursy szkoleniowe będą odbywać się w krajach, z którymi dotychczas PUTW nie prowadził współpracy, tj. w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Do udziału w kursach będą wybrane osoby, które są zainteresowane tematyką konkretnego szkolenia i posiadające znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym B1 lub B2. Po powrocie ze szkoleń uczestnicy kursów podzielą się pozyskaną wiedzą z członkami Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz innymi instytucjami i organizacjami edukacyjnymi dla osób dorosłych podczas zorganizowanych w tym celu spotkań.
Projekt pt. „Europejska edukacja seniorów potrzebą chwili Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” to wielka szansa na pozyskanie nowej wiedzy na poziomie europejskim i pogłębienie znajomości języków obcych, ale też trudne wyzwanie dla członków Stowarzyszenia PUTW, z uwagi na to, że jest to pierwszy tego typu projekt do realizacji przez przemyski uniwersytet. Mamy jednak nadzieję, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem i jak najlepiej wykorzystamy szanse edukacji w środowisku międzynarodowym, a udział przedstawicieli PUTW w kursach zagranicznych przyczyni się do rozwoju oferty edukacyjnej Stowarzyszenia i jego ogólnego rozwoju.
Więcej artykułów…
- Jubileusz X - lecia PUTW - 22.06.2017 r.
- Spartakiada sportowa w Łańcucie - 10.06.2017 r.
- IX Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych - Łazy 26-27.05.2017 r.
- Dzień Kobiet - 08.03. 2017 r.
- Zimowa Senioriada w Rabce 27-28.02.2017 r.
- Wieczorek taneczny 16.02.2017 r.
- Spotkanie opłatkowe 18.01.2017 r.
- Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 - 04.10.2016 r.
- Zmiana składu Zarządu - wrzesień 2016 r.
- Piknik w Tarnobrzegu 23.06.2016 r.
Strona 12 z 17
«pierwszapoprzednia11121314151617następnaostatnia»