Aktualności

 

Wycieczka do Ulanowa - 25.05.2024 r.

Była to pełna atrakcji wycieczka.
25 maja 2024 roku członkowie Przemyskiego UTW oraz jego sympatycy  spędzali ten gorący, upalny dzień w Ulanowie i jego okolicy a ściślej mówiąc w gościnnym Bractwie Flisackim. W Muzeum Flisactwa wysłuchaliśmy pogadanki o historii flisactwa w Polsce.
Ulanów to kolebka tej profesji, której tradycja istnieje dzięki pasjonatom tego już zamierzchłego zawodu. Zawodu ciekawego, ciężkiego przynoszącego profity, ale jakże wymagającego doskonałej znajomości tego rzemiosła.
Z ogromną niecierpliwością czekaliśmy na ten najważniejszy moment naszej wyprawy - spływ galerami Sanem, gdzie oprócz opowieści flisackich czekał na nas flisacki chleb  ze smalcem i grzybami.”Duża woda„ na Sanie, jej brunatny kolor budziły respekt, ale podobno wśród flisaków są tacy, którzy z wodnej toni potrafią  wiele odczytać. Zaufaliśmy zatem naszemu przewodnikowi i dwoma połączonymi galerami pokonywaliśmy rzekę. Na brzegu w przytulnej wiacie czekały na nas: żurek i pełen talerz pierogów.
W drodze powrotnej w jednym z ulanowskich kościołów pod wezwaniem Św. J Chrzciciela i Św. Barbary wysłuchaliśmy koncertu na organach, które mimo przebudowy nie zatraciły swojego barokowego brzmienia.
Wracaliśmy wieczorem do Przemyśla z postanowieniem powrotu w tamte strony, bo przecież pozostał nam jeszcze do zwiedzenia Dworek w Bielinach…

zobacz galerię...

 

Wycieczka do Rymanowa - 19.03.2024 r.

Rymanów - piękne uzdrowisko Podkarpacia. Miasto, które na każdym kroku akcentuje swoją otwartość i gościnność. Przepływająca przez nie rzeka Tabor ze swoimi kaskadami, które podobno jak aerozol mają rozpylać.....jod, przez którą przejść można urokliwymi mostami, które  dodają miastu niepowtarzalnego uroku.
Grupa członków Przemyskiego UTW, 19 marca 2024 roku wybrała się mimo niesprzyjającej aury do Huty Szkła Artystycznego właśnie do Rymanowa. Po wysłuchaniu pogadanki  właściciela Huty  na temat historii powstania tego miejsca i obejrzeniu fragmentu produkcji  szklannych arcydzieł, podziwiała eksponowane w podświetlonych gablotach wyroby ze szkła [dla pan była również biżuteria].
W pijalni wód siedząc na wygodnych kanapach mieliśmy okazję degustować trzy gatunki wód mineralnych i słuchać wiadomości na temat leczniczych walorów każdej z nich. Restauracja „Jaś Wędrowniczek„ czekała na nas ze smacznym obiadem. Ten miło spędzony wspólnie czas  i wrażenia tego dnia pozostaną z nami na długo.

zobacz galerię...

 

Wyjazd do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - 13.02.2024 r.

13 lutego 2024 roku wyjechaliśmy do Rzeszowa, do teatru  im. Wandy Siemaszkowej na szczególną ,,ucztę" którą był nasz udział w musicalu „Skrzypek na dachu".
Spektakl oparty na opowiadaniu Szolema Alejchema  a reżyserowany przez  Jana Szurmieja.
To roztańczone, rozśpiewane widowisko o losach rodziny Tewie - mleczarza, urzekło nas rewelacyjną scenografią, choreografią a przede wszystkim genialną grą aktorów, którzy po mistrzowsku oddali klimat w jakim żyła żydowska społeczność małej Anatewki.
To musical o miłości, przywiązaniu  do tradycji. Spektakl o specyficznej  miłości w rodzinie, w której trzeba dokonywać niełatwych wyborów, o spokoju burzonym dzieje historii …

zobacz galerię...

 

Wycieczka w Bieszczady - 30.09.2023 r.

Tradycją stało się, że Członkowie Przemyskiego UTW kolejny rok swojej pracy  rozpoczynają wycieczką w Bieszczady.
Tak też było i w tym roku. Sobota 30 września 2023r była dniem  naszego podróżowania nie tylko autokarem, ale również Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu do Balnicy i z powrotem. Ta jedyna w swym rodzaju kolejka wiodła nas przez około 45 minut  trasą wśród dzikiej przyrody. Lasami, gdzie ta rządzi się swoimi prawami, gdzie [na szczęście] nie widać ingerencji człowieka , a stare drzewa stają się symbolem przemijania.
W Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej gospodarze przywitali nas kawą, herbatą i pyszną szarlotką.Tam zapoznaliśmy się z bogatymi zbiorami Muzeum, dowodami historii tamtych terenów, ich zasiedlaniem. Wysłuchaliśmy wykładu z dziedziny etnografii, który budził wielkie zainteresowanie  słuchających.
Piękną, słoneczną sobotę zakończył powrót  wieczorem do Przemyśla, a ten przywitał nas strugami deszczu.

zobacz galerię...

 

Spartakiada Sportowa UTW - Łańcut - 24.06.2023 r.

W hali MOSiR w Łańcucie, 24 czerwca 2023 roku odbyła się niecodzienna uroczystość, była to X Jubileuszowa  Spartakiada Sportowa  UTW Podkarpacia. Byliśmy uczestnikami tego wydarzenia.
To nie tylko rywalizacja sportowa w dwóch kategoriach - drużynowej i indywidualnej, ale również spotkanie z naszymi koleżankami i kolegami z podkarpackich UTW.
Ten dzień oprócz radości, uśmiechu i wzajemnej serdeczności był dniem  sukcesów naszej koleżanki i kolegi, którzy zostali srebrnymi medalistami  w konkurencji: "strzały do bramki". Ich zmagania obserwowali Grzegorz Łato i Jan Domarski (tych panów przedstawiać nie potrzeba), którzy to również wręczali im zasłużone medale.
Rzut lotką do tarczy, rzut beretem, strącanie kręgli, rzuty do kosza i inne konkurencje  w których braliśmy udział traktowaliśmy jako wspaniałą zabawę, były jednocześnie sprawdzianem naszych umiejętności sportowych. Doskonała organizacja, serdeczność, życzliwość to zasługa gospodarzy Spartakiady, członków Łańcuckiego UTW.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak bardzo potrzebne są takie spotkania, które oprócz radości i zadowolenia stają się odskocznią i chwilą, która odgradza nas od niepokojów i złych wydarzeń jakie dostarczają nam bieżące wydarzenia.

zobacz galerię...

 

INFORMACJA O PROJEKCIE - 14.06.2023 r.

Szanowni Państwo, Przemyski Uniwersytet Trzeciego  Wieku - realizator i projektodawca zaprasza osoby 60 + do udziału w projekcie :

POGOTOWIE TURYSTYCZNE dla MIASTA PRZEMYŚLA - aktywni seniorzy na trasach Przemyśla.
Celem projektu  [oferty] w ramach zaplanowanych działań skierowanych do mieszkańców miasta Przemyśla i gminy Przemyśl, którzy ukończyli 60 rok życia jest motywacja tych osób i angażowanie do rozwijania kompetencji społecznych przez realizację wzajemnie się przenikających treści historycznych i językowych.
W związku z tym , grupa 36 osób weźmie udział w bezpłatnych działaniach :
- zajęcia z turystyki miasta  i regionu - historii, tradycji ,kultury .
- warsztaty technik zapamiętywania  i uczenia się, warsztaty technik komunikacyjnych i interpersonalnych.
- NASZ REGION w JĘZYKACH OBCYCH - jęz . angielski , jęz . niemiecki.
- trening przewodnicki, POGOTOWIE…TURYSTYCZNE- praktyczne warsztaty.
Wyłoniona zostania grupa 20  osób ze znajomością języka angielskiego - poziom A2 , grupa 10 osób ze znajomością języka niemieckiego - poziom A2, grupa 6 osób swoje działania realizować będzie w języku ojczystym.
Nabór do projektu prowadzony będzie od 27 czerwca 2023 r do 10 lipca 2023 r w punkcie rekrutacyjnym w Przemyślu ul. Franciszkańska 3 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12,00 do 17,00
Telefon :730 314 415
Informacje szczegółowe odnośnie w/wymienionego projektu można otrzymać również w biurze Przemyskiego UTWw Przemyślu ul. Długosza 6
Projekt dofinansowany jest ze środków  rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych : „ Aktywni 60+” na lata 2021 /2025
Zapraszamy , Zarząd PUTW

 

Strona 1 z 14

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Choosing the best web hosting some times could be difficulty if you dont know what to look for. Read hosting reviews and if you may like we highly recommend using green hosting servers.

Pogoda w Przemyślu

Pogoda w Przemyślu

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Free Joomla Templates designed by Joomla Hosting